Przejdź do głównej zawartości

Jak edytować PDFy za darmo w Canvie?

· 3 min aby przeczytać
Basia Ska
Ta, co po godzinach też pisze

Potrzebujesz czasem zmienić jeden szczegół w dokumencie PDF, którego nie da się edytować? Podpowiem jak zrobić to najszybciej (i bezboleśnie) 🤩

Edycja PDFów bez dostępu do plików źródłowych jest możliwa już od dawna. Jednak do tej pory potrzebne było do tego specjalne oprogramowanie, które niekoniecznie było intuicyjne, a czasem nawet trzeba było za nie zapłacić. Sama do edycji używałam Adobe Acrobat Pro lub PDF-XChange Editor.

Dziś możesz edytować PDFy łatwo, szybko i przyjemnie, korzystając z Canvy.

🧠 Canva to prosta w obsłudze platforma do projektowania graficznego. Większość ficzerów dostępna jest za darmo. Za 50 zł miesięcznie dostajesz wersję Pro, z którą możesz zdziałać jeszcze więcej (Chociaż przyznam, że ta stawka wydaje mi się dość wygórowana).

Za dużo tekstów, ilustracji i zdjęć

Do napisania tego posta skłonił mnie producent gmoli motocyklowych, który oprócz gmoli wyprodukował również tę instrukcję ich montażu na motocyklu:

instrukcja otrzymana od producenta

Pierwsze co chciałam zrobić po zobaczeniu PDFa to zadzwonić do serwisu z pytaniem, ile wezmą za zamontowanie gmoli za mnie. Byle tylko nie musieć przedzierać się przez ten dwujęzyczny gąszcz informacji 😬

Kilka głębokich wdechów i wydechów później pomyślałam sobie: “Przecież zjadłam zęby na tworzeniu dokumentacji technicznej. Nie takie rzeczy widziałam. Nawet tę instrukcję mogę doprowadzić do stanu używalności”. I zabrałam się do pracy.

Założyłam, że najlepszy efekt (przy najmniejszej ilości poświęconego czasu) przyniesie po prostu usunięcie anglojęzycznych treści. Dzięki temu w instrukcji pozostałyby tylko polskie kroki, zdjęcia i ilustracje. Układ dokumentu byłby bardziej czytelny i łatwiej byłoby przechodzić z jednego kroku do drugiego. Do edycji postanowiłam wypróbować Canvę.

Jak edytować w Canvie?

Do edycji PDFa skorzystałam z Canva Desktop App na macOS (jest też apka na Windows).

Po otwarciu PDFa w Canvie, możesz edytować w zasadzie wszystkie elementy dokumentu: nagłówki, akapity tekstu i obrazki. Wystarczy najechać kursorem na element, który chcesz zmienić i kliknąć właściwą ikonkę.

Po usunięciu anglojęzycznych treści i niewielkich korektach układu strony otrzymałam coś takiego:

instrukcja montażu gmoli po usunięciu anglojęzycznych treści

A w przypływie techwriterskiej weny twórczej dodałam jeszcze parę poprawek, żeby otrzymać ten rezultat:

poprawiona instrukcja montażu gmoli po usunięciu anglojęzycznych treści

Canva nie jest narzędziem, które chciałabym wykorzystywać przy produkcji dokumentacji technicznej, ale jeśli chcesz raz na jakiś czas edytować PDFy lub zaprojektować coś ładnego na social media, to zdecydowanie polecam.

Czy w edycji PDFów pomoże AI?

Obawiam się, że jeszcze nie (Piszę te słowa 15 kwietnia 2025, zobaczymy, co będzie możliwe za tydzień 😅). Póki co LLMy (large language models) świetnie radzą sobie z tekstem, ale nie z tekstem w PDFach:

  • ChatGPT (4o oraz o3-mini-high) skorzystał z narzędzi do rozpoznawania tekstu w obrazie, ale udało mu się jedynie przenieść fragmenty tekstów na ilustracje i popsuć układ strony

  • Perplexity (Grok-2) upierał się, że po jego zmianach w PDFie nie ma już anglojęzycznych treści, choć ciągle były

  • Google Gemini 2.5 Pro jako jedyne przyznało, że nie jest w stanie tego zrobić i doradziło, jak mogę edytować mojego PDFa w innych narzędziach

Mogłabym co prawda zamienić PDF na dokument w Wordzie, poprosić LLMa o zwrócenie z Worda tylko treści w języku polskim, ręcznie dodać do dokumentu ilustracje i przekonwertować Worda z powrotem do PDFa. To jednak zabrałoby mi zdecydowanie więcej czasu niż naniesienie zmian w Canvie.

Znasz lepsze narzędzia do edycji PDFów od Canvy? Koniecznie daj znać!